איך תרוויחו כסף מתביעת לשון הרע?

לא סתם נאמר "טוב שם טוב משמן טוב": כבודו של אדם והמוניטין שלו הם זכות יסוד חשובה וכשאלה נפגעים באמצעות אמירות קשות, מדובר בכתמים שקשה להסיר. המחוקק שרוצה להרתיע ולמנוע מצבים של ביזוי, של השפלה ושל הכפשה של אדם, קבע מנגנון פיצוי לשם הרתעה – אדם שפורסמו נגדו אמירות פוגעניות יכול להגיש תביעת לשון הרע ולזכות בפיצוי כספי נכבד. מתי ניתן לתבוע בגין לשון הרע וכמה פיצוי יכול לקבל המושמץ?

 

כיכר העיר החדשה במאה ה-21 היא ללא ספק הרשתות החברתיות, שם מענישים כל פעם קרבן אחר כשהגיליוטינה היא המקלדת והנזק הוא רמיסת כבוד האדם: טוקבקים מרושעים, פוסטים עתירי נאצות וקללות, פרסומים שקריים נוטפי ארס וביטויים גזעניים, משפילים, מסמרי שיער. הדיון הציבורי בישראל גלש לפסים אלימים ונשק המקלדת גלש לשימוש גם בקרב אנשים פרטיים שרוצים לנקום באדם, בשכן, בגוף או במכר שלתפיסתם עשה להם רע. לא רק אנשי ציבור וסלבס שפורסמה עליהם כתבה לא מחמיאה בכלי התקשורת זכאים לתבוע בגין לשון הרע, אלא גם אתם: אם גם אתם קורבן של עברייני המקלדת, אם מישהו פעל נגדכם והשמיץ אתכם בפומבי, תוכלו להשיב מלחמה ולפעול לתיקון העוולה. האמצעי – הגשת תביעת לשון הרע.

 

מתי ניתן להגיש תביעת לשון הרע?

 

כאשר אדם אמר, פרסם, כתב או תיעד אמירה קשה נגדכם שמשפילה אתכם או שמבזה אתכם באופן פומבי. הפומביות אינה חייבת להיות גדולה: מספיק אדם אחד מלבדכם שנחשף לתכנים. לא רק פרסום ברדיו, בטלוויזיה או באינטרנט יכול להוות עילה לתביעה אלא גם מכתב שמופץ לאדם נוסף מלבדכם, פליירים שמופצים, הודעה שנשלחת בקבוצת ווטסאפ ואפילו שיחה בטלפון או ברחוב. אם במסגרת אחד מאלה נאמר משהו שפוגע בשמכם הטוב, בכבודכם או במשלח ידכם, אז תוכלו פשוט להרוויח כסף מתביעת לשון הרע. אם אמרו שאתם גנבים, שקרנים, מושחתים או שלגלגו על נטייתכם המינית, על מוצאכם, על מינכם או על דתכם, או טענו שאתם רשלנים ובלתי מקצועיים – פנו לעורך דין שיגיש תביעת לשון הרע נגד הדוברים.

 

בפועל, מקרים נפוצים של תביעת לשון הרע כוללים תליית הודעה נגד שכן בלוח המודעות של הבניין עקב סכסוך שכנים, פרסום של תושב נגד ראש העיר או נגד משרת ציבור, עסק שמושמץ על ידי לקוח מאוכזב בפייסבוק, מקום עבודה שמושמץ על ידי עובד, הורי ילד שמשמיצים מוסד או איש חינוך, אדם שמסוכסך עם אחר וזה פעל להשפלתו – בהקשר זה חשוב לציין כי צדדים להליך משפטי אינם יכולים להיתבע בגין לשון הרע, ואין זה משנה מה יאמרו איפה.

 

מה "מרוויחים" מתביעת לשון הרע?

 

אם התביעה תתקבל, תוכלו להרוויח 50,000 ש"ח אם לא נגרם לכם נזק כלכלי בר הוכחה. אם תצליחו להוכיח שהנתבע פעל בזדון ובכוונה לפגוע בכם, הפיצוי יכול לטפס ל-100,000 ש"ח. במקרים בהם נגרם לכם נזק כלכלי בר הוכחה כמו ביטול עסקה, הקטנת תזרים המזומנים או איבוד לקוחות, למשל – ותצליחו להוכיח שהדבר נובע מהפרסום – תוכלו לקבל פיצוי גבוה מאד, ששיעורו תלוי בגובה הנזק שתוכיחו.

 

מה הסיכויים של תביעת לשון הרע להתקבל?

 

כשהדברים מתועדים, הסיכויים לזכות בתביעת לשון הרע הם גבוהים. הנתבע ינסה להיעזר בהגנות שקובע החוק ולטעון שדיבר אמת, שפעל בתום לב, שפעל למען אינטרס ציבורי או כל טענה אחרת. במקרים רבים הוא יתקשה להוכיח את קיומן של ההגנות. במצב זה, אתם תרוויחו, ובגדול.