שוק ההון הוא הזירה שבה מושקעים הכספים של אנשים פרטיים ומה שנהוג לקרוא גופים מוסדיים כדי לבצע עסקאות חליפין למטרות שונות. הגופים המעורבים בשוק ההון המרכיבים אותה ואת יחסי הגומלין ביניהם הם הבנקים, הבורסה, חברות ברוקרים המורשות להשקיע בבורסה, וגופים כמו חברות ביטוח קרנות פנסיה וקופות גמל. השקעה בשוק ההון מחייבת בדרך כלל ידע בסיסי לפחות על מטרות ההשקעה והמורשים לבצע אותה בשמכם, גם אם אינכם מעורבים בקבלת ההחלטות היום-יומית בנוגע למכירה וקנייה של מוצרים פיננסיים. בשוק ההון משקיעים מממנים בהשקעותיהם יוזמות עסקיות וחברות ובכך מבטיחים לעצמם תשואה

בטוחה הגדלה עם הזמן, ומשום כך שוק ההון פופולרי כל כך.

מוצרי שוק ההון

 

מוצרים פיננסיים הם מה שרוכשים בשוק ההון בחלוקה למספר סוגים. יש תכניות שונות שבהן אתם משקיעים סכומים חודשיים או חד פעמיים, בעצמכם או באמצעות המעסיקים שלכם המחויבים לכך לפי חוק. תכניות חיסכון, קופות גמל, קרנות נאמנות, או קרנות פנסיה. הפרשות לפנסיה, למשל, מושקעות בשוק ההון כדי לשמור על ערך ההשקעה שלכם וכדי לנסות להגדיל אותה כמה שיותר בדרך בטוחה כדי שתובטח לכם קצבת הפנסיה שלכם. מי יכול להשקיע בשוק ההון? כולם, אם יש להם כסף. כל מוצר פיננסי שאתם משקיעים בו מכניס אתכם לשוק ההון ולכן מומלץ ללמוד מעט על האפשרויות העומדות בפניכם בעולם שבו כולנו יכולים לנהל בעצמנו את הכספים שלנו.

דרכי ההשקעה בשוק ההון

שוק ההון אינו רק הבורסה, אולם כשמדברים על שוק ההון מסתכלים בדרך כלל על מוצרים כמו מניות ואגרות חוב הנמכרות בבורסה. לבורסה לא ניתן להיכנס עצמאית, למשל, ולקנות לבד ניירות ערך, אלא חייבים להיעזר בחברות ברוקרז' המורשות לבצע את העסקאות עבור לקוחותיה. רק גופים מסוימים כמו חברות ביטוח וחברות ברוקרים מסוימות בארץ ובעולם קיבלו את ההסמכות והאישורים הממשלתיים הנחוצים על פי חוק כדי לתווך בין המשקיע לבין החברות הנסחרות בבורסה או למכור להם מוצרים בפיננסיים אחרים. בין החברות האלה ניתן למצוא חברות עולמיות שפתחו סניפים בישראל בגלל שוק ההון הפעיל מאוד שלה, כמו חברת אינטראקטיב ברוקרס. החברה היא חברת הברוקרז' הגדולה בעולם, והיא פעילה כארבעה עשורים בשוק ההון העולמי, ויש לה סניפים ב-24 מדינות. החברה מאפשרת מסחר אלקטרוני במניות, אופציות, אג"ח, חוזים עתידיים במערכות המסחר המתקדמות שלה, ומציעה הזדמנות מצוינת למשקיעים בשוק ההון שמעוניינים לשלוט בתיק ההשקעות שלהם.

השקעות בשוק ההון