מכירת חמץ באינטרנט- כך תרוויחו כסף מהלחם שנשאר

אחד המנהגים המוכרים והחשובים ביותר בפסח הוא האיסור על אכילת חמץ ושימוש בו ויותר מכך- איסור על אחזקת חמץ בבית או שימוש בכלים שלא עברו הגעלת כלים. האיסור על שימוש ואחזקת חמץ הם כה מחמירים עד כי גם האכלת בעלי החיים בחמץ היא אסורה. לכן, כל השומר מצוות וכשרות חייב להפטר בדרך כלשהי מן החמץ הנותר בביתו. כמובן שזריקתו של חמץ אינה ריאלית וגם לא לכך מכוונת ההלכה. הפתרון הוא מכירת חמץ והיום, כמו כל הקשור למכירות וקניות, הדבר מתאפשר גם באינטרנט.

מה נחשב כחמץ?

כולנו יודעים כי הלחם ומשפחת המאפים למיניהם נחשבים כחמץ, אולם יש לשים לב כי גם מוצרים שאיננו מתייגים באופן מיידי כחמץ נחשבים ככאלה. עם מוצרים אלה נמנים שלל מוצרים קפואים כמו שניצל קפוא, בירה, שקדי מרק, אבקת מרק, שמרים, ויסקי, ואפילו ישנן תרופות הנחשבות חמץ. באופן כללי על מוצר שכשר לפסח הדבר צריך להיות מצויין. גם אם הוא עצמו אינו חמץ, גם פס הייצור עליו יוצר צריך לעבור הכשרה לפסח.

כיצד מרוקנים את הבית?

מכירת חמץ היתה נהוגה במשך שנים. כמויות גדולות של חמץ נמכרות לאנשים שאינם יהודים. למעשה מדובר על העברת בעלות הנעשית באמצעות שטר הרשאה ומועברת אל אותו גוי באמצעות רב המשמש שליח לאחר שמונה לכך. לאחר שמסתיים החג, אדם יכול גם לרכוש את החמץ שמכר בחזרה. לאחר שמוכר החמץ ממנה את הרב לבא כוחו- נציגו באותה עסקה, הוא מעביר את החמץ באופן זמני או קבוע.

התאמת מנהג עתיק לימינו

אמנם טבעם של מנהגים ומסורת הוא להשאר קבועים במשך שנים ולהוות מכנה משותף בין הדורות. עם זאת, המנהג של מכירת חמץ תורגם לימינו והוא נעשה גם באמצעות האינטרנט. את ההרשאה לאותו רב המשמש כבא כוחכם תוכלו לתת באמצעות שטר הרשאה אותו תמלאו באינטרנט וכל עוד כל הפרטים מולאו כראוי הוא יהיה בר תוקף. הרב שהוא לרוב בעל האתר מקבל את הסמכות לבצע את המכירה עבורכם וכך ניתן למכור את החמץ ללא צורך להתרוצץ לשם כך. מכירת חמץ באינטרנט מאפשרת למלא אחר מצוות החג וגם להרוויח מכך כסף ולא לזרוק אוכל. כך לא תרגישו בזבוז ותוכלו לאחר מכן לרכוש את המוצרים בחזרה אם תרצו בכך. מסתבר שגם מסורת ניתן להתאים לרוח התקופה וכולם רק מרוויחים מכך.

כסף ממכירת חמץ לפני פסח